Za jakých podmínek může pronajímatel zvýšit nájemné a co vše je třeba dodržet?
1.
U smluv uzavřených na dobu určitou může pronajímatel změnit cenu po uplynutí stanovené lhůty. V takovém případě není limitován při zvýšení ceny a je jen na nájemci, jestli změnu akceptuje a uzavře smlouvu na další období.
2.
Pronajímatel má možnost zakotvit do smlouvy takzvanou inflační doložku neboli ustanovení o tom, že je oprávněn jednou ročně zvýšit nájemné o vyčíslenou inflaci. Nájemné se bude navyšovat automaticky v závislosti na vyhlášené sazbě inflace zveřejněné Českým statistickým úřadem.
3.
Jestliže máte uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, má pronajímatel nárok zvýšit jednou za rok cenu na hladinu obvyklého nájemného v dané lokalitě. Při návrhu na zvýšení ceny je třeba dodržet několik podmínek. Procentní navýšení nájemného musí odpovídat maximálně 20 % z nájemného za poslední tři roky a pronajímatel je povinen prokázat, že v lokalitě je obvyklé vyšší nájemné. Pokud by nájemce s navýšením nesouhlasil, pronajímatel se může zvýšení ceny domáhat soudně.
4.
Je také možné navýšit nájemné po vzájemné dohodě nájemce a pronajímatele. K tomu se nejčastěji přistupuje v případech, kdy se zlepšila kvalita bydlení v souvislosti s rekonstrukcí nebo stavebními úpravami, které pronajímatel provedl. Takové navýšení nesmí překročit 10 % původního nájemného. Dohoda musí být písemná a musí v ní být přesně vyjádřená částka nájemného nebo transparentní způsob jejího výpočtu.
Autor: Olga Jarošová
Za velmi důležitý považuji osobní přístup ke každému klientovi. Nemovitost není houska na krámě a neprodáváte ji každý den. Za každou nemovitostí je konkrétní lidský příběh. Někdy veselý, někdy i hodně smutný. Ze své dlouholeté praxe ale vím, že s úsměvem a s citlivým lidským přístupem se dají vyřešit i ty nejsložitější situace.