NEZAPOMEŇTE NA PENB

NEZAPOMEŇTE NA PENB

Už několik let je uzákoněna povinnost majitelů mít při prodeji či pronájmu nemovitosti k dispozici PENB neboli průkaz energetické náročnosti budovy. Přesto se stále setkávám v praxi s tím,že majitelé o této povinnosti neví nebo ji berou jako zbytečnost, kterou není třeba se zabývat. Za nesplnění povinnosti ale hrozí vysoké sankce. Krátké zopakování tedy neuškodí.

Kdy PENB musíte mít:

- pokud prodáváte či pronajímáte budovu

- pokud prodáváte či pronajímáte byt nebo ucelenou část budovy

Kdy PENB nemusíte mít:

- pokud převádíte či pronajímáte družstevní byt 

- pokud  prodáváte či pronajímáte budovu, na níž poslední větší změna byla provedena před 1.1. 1947

- pokud prodáváte či pronajímáte budovu s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 50 m²

 - pokud prodáváte či pronajímáte stavbu pro rodinnou rekreaci, která je užívána jen část roku

( V zákoně existují i další výjimky, se kterými se ale v praxi běžně nesetkávám např. církevní stavby, kulturní památky, stavby sloužící k obraně státu ap.)

U bytových domů má povinnost vypracovat PENB společenství vlastníků. Vlastník jednotky musí písemně požádat SVJ o doložení PENB a to je povinno mu ho dodat. Pokud mu ho nedodá, může vlastník potencionálnímu zájemci místo PENB předložit vyúčtováním energií - elektřina, plyn, topení za poslední 3 roky.

PENB ale nestačí mít až k podpisu kupní nebo nájemní smlouvy. PENB musíte mít již v okamžiku, kdy se nemovitost začne nabízet ( a je jedno, jestli nabízíte sami nebo prostřednictvím realitní kanceláře). Energetickou třídu musíte uvést v inzerci a každý potencionální kupec či nájemce má právo do něj nahlédnout. Státní energetická inspekce může provést kontrolu až 5 let zpětně a majitel může za porušení zákona dostat pokutu 100.000 Kč ( u soukromé osoby), resp. 500.000 Kč ( u firem).

Pokud bude realitní kancelář inzerovat nemovitost bez uvedení PENB, za každý takový inzerát jí hrozí pokuta 100.000 Kč. Pokud PENB nemá od majitele k dispozici, zákon jí ukládá povinnost uvést v inzerci automaticky nejhorší energetickou třídu G, čímž ovšem může nemovitost značně znevýhodnit v očích zájemců oproti jiným inzerátům.

Z vlastní praxe vím, že kontroly nejsou jen strašák a že kontroloři skutečně mohou zazvonit i u Vašich dveří. I moje realitní kancelář už takovou kontrolou jednou prošla.

Pro nabízející klienty PENB samozřejmě ráda obstarám. Svěřte mi vaši nemovitost k prodeji či pronájmu a všechny starosti a povinnosti nechte na mě.

Olga Jarošová
Autor: Olga Jarošová

Za velmi důležitý považuji osobní přístup ke každému klientovi. Nemovitost není houska na krámě a neprodáváte ji každý den. Za každou nemovitostí je konkrétní lidský příběh. Někdy veselý, někdy i hodně smutný. Ze své dlouholeté praxe ale vím, že s úsměvem a s citlivým lidským přístupem se dají vyřešit i ty nejsložitější situace.

 

Informace ze světa nemovitostí rovnou k vám

Prodáváte, kupujete, pronajímáte ? Každý měsíc vám pošlu nový článek a žádná důležitá informace ze světa nemovitostí už vám neunikne. Stačí zadat váš email a zaškrtnout souhlas se zpracováním osobních údajů.

zpracováním osobních údajů