PRONAJÍMÁTE NEMOVITOST ? NEZAPOMEŇTE NA DAŇ Z PŘÍJMU

PRONAJÍMÁTE NEMOVITOST ? NEZAPOMEŇTE NA DAŇ Z PŘÍJMU

Pokud jako soukromá osoba pronajímáte byt, dům či jeho část, nemusíte mít pro tuto činnost žádné živnostenské oprávnění. Netýká se Vás ani odvod zdravotního a sociálního pojištění z této činnosti. To ale neznamená, že příjem z pronájmu nemusíte danit. 

Vaší povinností je uvést ho v přiznání k dani z příjmů fyzických osob do § 9 Příjem z pronájmu. Základ daně tvoří příjem z pronájmu po odečtení výdajů. Z něj posléze odvedete daň ve výši 15 %.

Výdaje si můžete odečíst dvěma způsoby, je jen na Vás,který zvolíte:

- skutečné náklady nebo

- paušální náklady ve výši 30%

Vyberte si ten způsob, který je pro Vás výhodnější. Do nákladů si můžete dát např. platbu daně z nemovitosti, pořízení nábytku a vybavení pro nájemníky nebo materiál a náklady na práci řemeslníků při rekonstrukcích nebo opravách. Pokud jste v daném roce velké výdaje s pronájmem neměli, můžete zvolit raději paušální náklady. Pokud se ale rozhodnete uplatnit si skutečné náklady, musíte mít všechny tyto výdaje doložitelné účtenkami, fakturami ap. a pro účely kontroly ze strany finanční správy musíte doklady uschovávat min. 3 roky.

Přiznání k dani z příjmů fyzických osob podáváte vždy do 31.března za předchozí rok. Ve stejném termínu musíte také daň uhradit. Při prodlení Vám hrozí pokuta.

Stejně tak Vám ale hrozí značné sankce a nepříjemnosti s finančním úřadem v případě, že byste zdanění pronájmu úplně " opomněli ". Rozhodně to nedoporučuji. Finanční úřady si tyto věci hlídají a bohužel stále platí, že nejvíce kontrol chodí na základě udání...

Potřebujete pronajmout byt či dům ? Neváhejte mě kontaktovat, ráda se o všechno potřebné postarám.

Olga Jarošová
Autor: Olga Jarošová

Za velmi důležitý považuji osobní přístup ke každému klientovi. Nemovitost není houska na krámě a neprodáváte ji každý den. Za každou nemovitostí je konkrétní lidský příběh. Někdy veselý, někdy i hodně smutný. Ze své dlouholeté praxe ale vím, že s úsměvem a s citlivým lidským přístupem se dají vyřešit i ty nejsložitější situace.

 

Informace ze světa nemovitostí rovnou k vám

Prodáváte, kupujete, pronajímáte ? Každý měsíc vám pošlu nový článek a žádná důležitá informace ze světa nemovitostí už vám neunikne. Stačí zadat váš email a zaškrtnout souhlas se zpracováním osobních údajů.

zpracováním osobních údajů