Bohužel nejsou ojedinělé případy, kdy je nový majitel po koupi bytu vyzván společenstvím vlastníků, aby uhradil dluhy prodávajícího, které vůči němu společenství vlastníků eviduje. Jedná se třeba o neuhrazené příspěvky do fondu oprav, platby za běžný provoz domu nebo zálohy na energie. A může jít o nemalé částky.
Jak takové situaci při koupi bytu předejít?
Tuto otázku řeší Občanský zákoník, který říká, že takové dluhy přejdou na kupujícího pouze v případě, že o nich mohl vědět a že při převodu doloží prodávající kupujícímu potvrzení osoby odpovědné za správu domu, jaké dluhy má či nemá.
Současně zákon připouští možnost, že si může kupující (se souhlasem prodávajícího) vyžádat u osoby zodpovědné za správu domu takové potvrzení sám. Pokud takové potvrzení kupující neobdrží, byť o něj žádal, má se za to, že o existenci dluhů vědět nemohl.
Řešení je tedy jednoznačné: při koupi bytu vždy vyžadujte potvrzení od společenství vlastníků resp.správce domu, jaké dluhy vůči prodávajícímu evidují.
A jak je to u družstevních bytů?
U družstevních bytů se nejedná o klasický prodej bytu na základě kupní smlouvy, ale o převod družstevního podílu v bytovém družstvu. Fungování bytových družstev se řídí Zákonem o obchodních korporacích. A ten říká jasně, že spolu s družstevním podílem přejdou na nabyvatele i veškerá práva a povinnosti.
Těmi se rozumí i dluhy, které eviduje družstvo vůči převodci družstevního podílu. O to důležitější tedy je si výši těchto dluhů dopředu u družstva ověřit.
Prodáváte byt nebo naopak hledáte vhodný byt ke koupi?
Obraťte se na mě. Ráda vám pomohu a všechny důležité věci spojené s prodejem nebo koupí ohlídám.
Autor: Olga Jarošová
Za velmi důležitý považuji osobní přístup ke každému klientovi. Nemovitost není houska na krámě a neprodáváte ji každý den. Za každou nemovitostí je konkrétní lidský příběh. Někdy veselý, někdy i hodně smutný. Ze své dlouholeté praxe ale vím, že s úsměvem a s citlivým lidským přístupem se dají vyřešit i ty nejsložitější situace.